Neden LED Işıklar ?

  • |

Neden LED Işıklar ?

İnsanlık ateş ile aydınlığı elde etmiştir. Bundan sonra ise bu aydınlığı nasıl daha rahat kullanır bunun yolunu aramıştır. Elektrik gibi dünyanın en önemli icatlarından birisi bile ilk olarak aydınlık için kullanılmıştır. Ampuller elektriğin ilk kullanıldığı cihazlardır. Ampuller de ilk bulunduğundan beridir aynı kalmamakta, değişmektedir. Geleneksel ampullerin yerini tasarruflu, LED vb. birçok çeşitte ampul almıştır ve hepsinin bir kullanım oranı mevcuttur. Ancak LED ampuller günümüzde en verimli olarak kullanılabilen ampul çeşididir.

LED ve  Halojen Normal Ampüller

LED ampuller diğer ampullerden biraz farklı çalışır bu nedenle verimi de diğerlerine göre büyük farklılık gösterir. Ancak ülkemizde bu ampul çeşidi fazla iyi bilinmemekte ve kafa karışıklıkları mevcut olmaktadır. Bunlardan ilki LED ampullerin az ışık verdiği cümlesidir. Böyle bir algının oluşmasında herkesin ampulün harcadığı gücün direk olarak ışık gücüne eşit olduğu algısına sahip olması yatar. Yani 60 W gücündeki geleneksel ampul ile 9 W gücündeki LED ampulü düşününce ışık gücünde çok fark var diye düşünülür. Ancak gerçek öyle değildir. Işık gücü yani lümen lambanın harcadığı Watt cinsindeki güçten farklıdır. LED lambalar ise geleneksel şeffaf lambalara göre çok çok daha az güç harcarlar. Örneğin 60 W gücündeki bir geleneksel şeffaf ampul 710 lümen ışık gücü sağlarken, 9 W gücündeki LED ampul 806 lümen gücündedir. Yani LED lamba geleneksel lambanın %15’i güç harcayarak en az onun kadar ışık oluşturur.

LED lambalar az dayanıyor konusu ise yine yanlış bilinen bir konudur. LED lambalar için bir örnek vermek gerekirse; günde 3 saat çalışan oturma odasındaki bir LED lamba 15 yıl boyunca çalışacaktır. Bu da geleneksel lambaların kullanım ömrünün çok üzerindedir. Ayrıca LED lambaların çok enerji yaktığı konusu da gerçek değildir. LED lambalar kendilerini uzun kullanım ömrü sayesinde zaten amorti etmektedirler. Bunun yanında ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi az güçte çalışarak direk olarak harcanan elektriği de düşüreceklerdir. LED lambalar A++ enerji tüketim sınıfındadırlar. Yani çevremize en duyarlı ve en az enerji harcayan cihazlar arasındadırlar.

Uzun Ömürlü Kullanım İçin LED

LED lambalar çok pahalı da değildir. Tabi ki bakkaldan aldığınız sarı ışıklı armut ampullerden pahalıdır ancak onları bir yıl bile kullanamazken LED ampulü 15 yıl kullanırsınız. Ancak buna rağmen aşırı bir pahalılık yoktur. 10 Türk Lirasından başlayan fiyatlara LED ampuller bulabilirsiniz. Siz de günümüzün en iyi aydınlatma yolu olan LED ampullerle aydınlanmaya başlayın.