LED Trafo Hakkında

  • |

LED aydınlatma sistemleri temelde eşit, tasarruflu ve uzun ömürlü aydınlatma için hazırlanan sistemlerdir. Aydınlatmayı sağlayan sistem LED, bu aydınlatma için enerji veren yapı da şerit adaptör ya da LED trafolar şeklindedir. Yani aydınlatma yapılabilmesi içi gereken enerji, güç, bu adaptörlerden temin edilebilir. Basit bir ifadeyle bunu teflonların çalışması için şarj aletine ihtiyacın olması gibi düşünebiliriz. Özel bir aydınlatma sistemi olduğu için bu işlemi yapacak ayrıca özel bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır.

Trafo LED Çeşitleri

Birbirinden farklı seçeneklere ve fiyatlandırmaya sahip olan LED aydınlatma sistemleri, teknik açıdan henüz bir fikri olmayanlar için karmaşık görünen, ancak temel sistem işleyişi bakımından son derece basit olan bir kurulumdur. Trafolar kendi içlerinde değişen çeşitleriyle bağlantılara güç vermektedirler konuyla ilgili olark şu şekilde bir sınıflandırma yapılabilir:

LED Trafo Çeşitleri

Şekil ve teknik özelikler bakımından değişik türleri olan LED trafo çeşitleri genellikle ince ve geniş kasa şeklinde ayrılır. Ancak son dönemlerde bakır sargılı trfo çeşitleri de bulunur. Ürünler garantili, güçlü amper özelliklerine sahiptir. Platform üzerinden en yüksek 30 amperlik ürün temin etmeniz mümkündür.

Trafo Fiyatlandırması Neye Göre Yapılıyor

Ürün teknik özellikleri, malzeme kalitesi, markası, dayanıklılık ve amper özellikleri ile değişik bir LED trafo fiyatlandırma söz konusudur. Örneğin 30 amper ürünler fiyatlandırmada da farklı olacaktır. Ancak teknik özellik ve fiyat paralelliği açısından tamamen beklentileri karşılayan bir ücretlendirme sistemini bulabilirsiniz. Yani satın alınan ürüne fazla par verirken bunun tam karşılığını alacağınızı hissedersiniz.

Teknik Açıdan LED Trafolar

Bir aydınlatma sisteminde elektriğin geniş bir alanda kullanımı sırasında gerilimi frekans değişimi olmadan dağıtmaya yarayan cihazlardır. Asıl adı transformatör olarak da bilinmektedir. Seçim yaparken LED sistemi dikkate alınarak bir LED trafo seçimi gerçekleşmelidir. Bu sayede ürünün tam kapasite etkisinin göstermesi beklenir. Ayrıca bir hesap sonucu alınması da seçim aşamasındaki diğer uygulamadır. Bundaki amaç kapasite uyumunu yakalamak ve olası sorunları engellemektir. Ancak bu hesaplamanın yapıldığı sırada sabit bir akım sağlayan diğer aygıtın olması da kritik öneme sahiptir. Yani hesaplamada çok yönlü bir değerlendirme söz konusudur. Her ne kadar karmaşık gibi görünse de LED birim uzunluğu ile hacminde harcanan elektrik akımı hesaplanması işleri kolaylaştırır. Bunun yanında yüksek ve alçak gerilim korumalarına da dikkat etmek gerekiyor. Bu denge iyi olmadığında kullanım süresi kısalabiliyor.