Led Projektörlerin En Güzel Örnekleri

  • |

Led Projektörlerin En Güzel Örneklerini ; sizlere göstermek istiyoruz. Led ışıklar genelde artık şehirlerin mimari açıdan ve tarihsel açıdan güzel örneklerini göstermek için kullanılıyor.

Geleceğin mimarları artık şehirin önemli yapılarını, önemli açılışları, festivalleri, simge yapıtları veya ten geçişleri gibi özel maçlar gibi törenlerde hep led aydınllatmalar özellikle led projektörler kullanılıyor. Çünkü birer sembol ya da simge haline gelmiş yapıların, aydınlatmak suretiyle altını çizmek, kent yönetimlerinin de şehrin siluetini değiştirmek için kolayca uygulayabileceği ve çok etkili sonuçlar alabileceği bir yöntem. Üstelik coğrafya ayırt etmeksizin, genel olarak dünyada tüm kent sakinlerinin sevdiği, memnuniyetle karşıladığı bir uygulama…

Led Projektörlerin En Güzel Örnekleri Listemiz

Tower Bridge, Londra Tower Bridge, Londra’da gerçekleşen 2012 Yaz Olimpiyatları’ndan hemen önce başarılı bir aydınlatma projesiyle yenilenmiş. Londra’nın ikonik mimari detaylarının başında gelen Tower Bridge, yenilenen aydınlatma sistemiyle 118 yıllık tarihinde ilk kez geceleri de net şekilde görülür olmuş. Gotik kuleler, pencereler, geçit gibi karakteristik bölümler ilk kez değişken renklerle dışarıdan ayırt edilir hale getirilmiş. General Electric firmasının LED aydınlatma sistemiyle geliştirilen aydınlatma projesi, özellikle köprü estetiğini ortaya çıkarmak ama aynı zamanda enerji verimli bir sistem kullanmak üzerine kurulu bir bilinçle tasarlanmış.


big_thumb_620538cecbef3c7f0a3ca5f3c955a978 CRISTO REDENTOR, RIO DE JANEIRO, BREZİLYA Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Corcovado dağı üzerine inşa edilen, şehrin en önemli sembolü Kurtarıcı İsa heykeli, 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmişti. Mart 2011 tarihinde yeni bir ışıklandırmayla aydınlatılan heykel, OSRAM’ın parlak LED ışıklarıyla adeta yıkanmış. Ziyaretçilere merak uyandırmak ve ilham yaratmak için projelendirilen aydınlatma tasarımı Peter Gasper’a ait. Dünyanın en büyük Art Deco heykeli kabul edilen 130 metrelik simge, 1931 yılında tamamlanmış. O günden bu yana Rio’nun ve Brezilya’nın tarihsel simgesi. 300 LED projektör kullanılan aydınlatma projesinde, 40 konutluk enerji tüketimine eşdeğer bir aydınlatma söz konusu iken, yeni sistem sayesinde önemli ölçüde enerji tasarrufu elde edilmiş.


Statue-of-Liberty-Lig_sham-768x533 STATUE OF LIBERTY, NEW YORK, ABD İnşa edildiği 1886 yılından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli simgesi haline gelen New York’taki Özgürlük Anıtı ya da Özgürlük Heykeli, aynı zamanda bir gözlem kulesi. Heykel, Amerika Birleşik Devletleri’ne 100.kuruluş yılında Fransa tarafından hediye edilmiş; sadece şehrin ve ülkenin değil, özgürlük ve demokrasinin evrensel bir sembolü olarak kabul ediliyor. New York’un Özgürlük Adası’nda yer alan anıt, 2015 yılında Musco tarafından yeniden projelendirilen aydınlatma tasarımı sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar görkemli hale getirildi. LED aydınlatma çözümü geliştirilerek tasarlanan yeni aydınlatma sistemiyle gece gökyüzüne yansıtılan ışığın miktarı azaltılırken, anıtın tüm estetik ayrıntılarını vurgulayan hassas optikler kullanıldı. Yüzde 62 enerji tasarrufu sağlanan yeni LED aydınlatma sistemiyle, heykel akşamları daha çok ışık yayıyor. Sandy Kasırgası öncesinde, 2012 yılından bu yana geçici bir sistemle aydınlatılan Özgürlük Heykeli, bunun yerine kalıcı bir aydınlatma sistemi ile New Yorklu milyonlarca insanın deneyimini arttırıyor.


202_1la_tour_eiffel_paris_france-768x516 LA TOUR EIFFEL, PARİS, FRANSA Paris şehrinde, dünya çapındaki ünü ile boy gösteren demir kule Eyfel, Fransa’nın bir numaralı sembolü. Bugün yılda altı milyon turistin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi, aslında Fransız Devrimi’nin 100.yıl kutlamaları için gerçekleştirilen fuarın giriş kapısı olarak inşa edilmiş. Artık her akşam Paris üzerinde altınla kaplanmış pırıl pırıl parlayan bir kule olarak bulunuyor. Bir elektrikçi ve aydınlatma mühendisi olan Pierre Bideau tarafından icat edilen ve 31 Aralık 1985 tarihinde yine kendisi tarafından tanıtılan, yüksek basınçlı sarı-turuncu sodyum lambalar ile donatılmış 336 projektörle aydınlatılan Eyfel Kulesi, oybirliği ile beğeni toplamış. Bu aydınlatma sayesinde, Paris’in yanı sıra Fransa’da ve dünyanın diğer şehirlerinde anıtların da aydınlatılması için başlangıç noktası oluşturmuş. Aşağıdan yukarı doğru yönlendirilen bir ışık huzmesi yapının içinden kuleyi aydınlatıyor. 1958 yılından bu yana, 1290 projektör dışarıdan anıtın ince metalik yapısını vurgulayarak aydınlatıyor. Bu projektörler sayesinde kulenin gece ziyaretçilerinin kullanım alanları aydınlanıyor ve daha önemlisi estetik etkisinin yanı sıra, kulenin gece güvenliği operasyonunda önemli rol oynuyor. 2004 yılında 1 KW yerine, 600 Wattlık sensorlerle yer değiştirilerek yenilenen ve akşamüzeri devreye giren sensorler, yaklaşık yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlıyor.  2007 yılından bu yana aynı yenileme işlemi 336 led projektör için gerçekleştirilmiş.


Fontana_di_Trevi_by_night-768x575 FONTANA Dİ TREVİ, ROMA, İTALYA İtalyan mimar NicolaSalvi tarafından tasarlanan ve PiettoBracci tarafından tamamlanan Klasik ve Barok tarzdaki çeşme, dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri olarak Roma’nın merkezindeki üç yolun kesişme noktasında bulunuyor. Su kemerleriyle şehir merkezine taşınan içme suyunun terminal noktasını oluşturan Trevi Çeşmesi, ana temasını denizin oluşturduğu bir hikayeye bağlantılı heykeller ve süslemelerle bezenmiş zengin bir cepheye sahip. 8, 12 ve 15.yüzyıllarda restore edilen çeşme, 1998 yılında büyük bir düzenleme yapılarak temizlenmiş, tüm çatlakları usta zanaatkarlar tarafından tamir edilmiş. Ayrıca sirkülasyon pompaları ve diğer bozulan bölümleri elden geçirilerek su sistemi yenilenmiş.  Son olarak, Fendi Modaevi sponsorluğunda Kasım 2015’te tamamlanan kapsamlı restorasyon çerçevesinde 100’den fazla LED kullanılarak aydınlatma projesi de geliştirilerek yenilenmiş. Roma şehrindeki en popüler buluşma noktası olan çeşmenin, yeni aydınlatmalardan sonra cephesinde bulunan mitolojik sahneler daha etkileyici bir görünüm kazanmış.


aksam-kiz-kulesi-deniz-cami-gece-manzaraKIZ KULESİ, İSTANBUL Kız kulesinde de led projektörler kullanılmıştır ama hangi watt kullanıldığı saysını maalesef bilemiyoruz ama led kullanıldığından eminiz bu nedenle listeye Türkiyeden bir yerde eklemek istedik.        

Videoda daha fazlası var

Yazar : Gökhan H.