LED Projektör Nedir?

  • |

LED Projektör Nedir?

Basitçe bir tanımlama yapılırsa LED projektör dış aydınlatma ürünleridir. Bu ürünler kendi içerisinde değişk çeşitlere ayrılmaktadır. Farklı beklenti ve ihtiyaçlara yanıt verirler. Dış aydınlatma ürünleri olduklarından genellikle çevresel etkenlere karşı dayanıklıdırlar. Su, rüzgâr güneş etkilerini minimum seviyeye indirgeyen sistemleri bulunur.

LED Projektör Farkı Nedir?

Standart aydınlatma ürünlerine göre LED projektör ürünleri çok daha dayanıklıdır. Ayrıca kulanım ömrü bakımından değerlendirildiğinde yine LED’ler baskın çıkar. Ayrıca bakım açısından da çok fazla detaylı ilgi istemezler. Yani ekstra çok müdahale etmeden ve kafanızda soru işareti olmaksızın sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Saat ömrü açısından bir değerlendirme yapılırsa, LCD projektör dayanıklılık süresi 3000 saat, bundan bir tık daha iyi olan endüstriyel ürünler 6000 saat ömre sahiplerken LED projektörlere bakıldığında 50.000 saat gibi bir rakamlar karşılaşılabilir. Üretim amacı, kullanım avantajı, verimlik ve daha birçok konuda LED projektör seçimine önem verilmelidir.

LED Projektör Sınıflandırması

Bir sınıflandırma yapılması ürün seçimlerinde ve genel bilgi edinilmesi açısından önemlidir. Sözgelimi LED projektör cihazları birçok farklı duruma göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada;

  • Renk oluşturma yöntemleri
  • Lensler
  • Lamba teknolojisindeki yenilikler dikkate alınmaktadır. Örneğin fark yaratan bir ürün piyasaya sürüldüğünce bu yeni bir sınıflandırma olarak kabul edilebilir. Tabi kullanım yaygınlığı bu sınıflandırmayı sağlayan ana etkendir. Yeni bir teknoloji başkaları tarafından kullanılmazsa, sınıflandırmanın da pek bir amacı olmayacaktır.

Televizyonlarda da kullanıldığı için aslında sıkça karşılaşılan LED projektörler, benzer teknolojinin geniş alanları aydınlatabilmesi adına kullanılmaya başlanılmıştır. Az enerji yakması tahmin edileceği gibi en önemli avantajıdır ve tercih edilmesinde de etkendir. Kapladığı yer açısından yine tasarruf sağlaması ürünün bir diğer avantajı olmuş, kullanım şartlarını yine kolaylaştırmıştır. Her açıdan avantajlı bu ürünler uzun yıllar kullanıma yönelik tasarlanmışlardır.

Uzun Süre Işıklandırma İhtiyacı Olan Yerler

LED projektör ürünlerini bu kadar popüler yapan aslında uzun süre kullanılması gereken alanlarda sorun yaratmadan aydınlatma sağlamasıdır. Bunu ekonomik biçimde yapan en ideal çözüm olarak değerlendirildiği için birçok kişi ve kurum bunlardan temin etmektedirler. Kişisel olarak ev bahçelerinde aydınlatılması gereken alanlarda kullanılabilir. Kurumsal olarak da işletmelerin dekorasyonunda, halı saha aydınlatmalarında ya da akla gelen diğer yerlerde kullanımı söz konusudur.

Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir satış noktasından LED projektör satın alma işlemi yapıyorsanız, bazı detaylara dikkat edilmesinde yarar vardır: Güç, ışık verimi, giriş voltajı ve garanti süresine bakılmalıdır.

Saygılarımızla