Led Lambaların Gücü

  • |

Led Lambaların Gücü ; Elektriğin icadı hayatımızda birçok şeyi değiştirmiştir. Aslında hayatın dönüm noktalarından birisi olmuştur. Elektrik ilk olarak hayatımıza aydınlatma olarak girmiştir ampuller ile. Ampuller ise elektriğin gelimi gibi sürekli gelişim göstermiştir. LED aydınlatmalar ise bu ampullerin mevcuttaki en verimli halini oluşturmuştur. Ancak halen LED’in bazı özellikleri doğru bilinmemektedir veya bu konuda şehir efsaneleri mevcuttur diyebiliriz. Öncelikli olarak LED lambalar oldukça verimli ve güçlü ışık kaynaklarıdır. LED lambalar iyi aydınlatmıyor konusu tamamen yanlıştır. Bir lambanın ışık gücünü Watt değeri değil Lümen değeri açıklar. Watt güç manasına gelip, sadece o lambanın harcadığı enerjiyi temsil eder. Geleneksel lambalarda lambanın gücü yükseldikçe lümen değeri de yükselir. Ancak geleneksel bir lamba ile LED bir lambayı karşılaştırdığınızda aynı lümen değerini çok daha az güçle elde edebilirisiniz. Örnek olarak 60W’lık bir geleneksel şeffaf lamba 710 lümen ışık gücüne sahip iken, 9W’lık bir LED lamba 806 lümen ışık gücüne sahiptir. Gördüğünüz üzere çok daha fazla ışık gücünü çok daha az enerji harcayarak elde etmek LED ampüllerde ile mümkündür.    

Enerji verimliliği için LED Lambalar

LED’ler çok enerji harcıyor konusu da yine yukarıda açıkladığımız gibi oldukça yanlış bilinen bir konudur. LED lambalar geleneksel lambalara göre çok daha az enerji harcar. Yukarıda belirttiğimiz gibi aynı ışık gücünü geleneksel şeffaf lambanın %15’i kadar bir güçle elde edebiliriz. Bu nedenle LED lambalar oldukça çevreci ve tasarruflu lambalardır. Bu lambalar A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir. Dolayısı ile bu lambaları kullanarak elektrik faturanızı doğrudan düşürebilirsiniz. LED ampüllerin kullanım ömrü de oldukça yüksektir. Oturma odasında günlük ortalama 3 saat kullanacağınız bir LED ampülü 15 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bu boyuttan bakınca da bu lamba türü oldukça iyi bir yatırımdır ve kesinlikle diğerlerine göre daha uzun kullanımlıdır ve direk olarak elektrik faturanızı düşürür.

LED Lamba Fiyatları

LED lambalar çok pahalı gibi söylemlerde çokça duyulmaktadır. Ancak bu son derece yanlıştır. Öncelikli olarak en kaliteli markaların LED ampül 49 TL’den başlayan fiyatlarla web sitemizden alabilirsiniz. Bu çok yüksek bir rakam değildir. Bunun yanında 2-3 liraya aldığınız ve bir yıl bile kullanamadığınız lambaların yanında 15 yıl kullanacağınız bir LED ampül o fiyatlara almak gerçekten daha ucuzdur. Hem kullanım ömründen kara geçersiniz hem de elektrik faturanızı düşürerek kara geçersiniz. LED ampüller gerçekten günümüzdeki en iyi aydınlatma araçlarıdır, bunları kullanmanızı öneririz.