Led Işıklarda Lümen Hesaplamaları

  • |

Led Işıklarda Lümen Hesaplamaları ; Elektrik hayatımızın her alanında etkili bir güçtür. Aslında gücün bu kadar esnek ve her alana girebilir bir şeklinde olması nedeniyle elektrik hayatımızda büyük öneme sahiptir. Elektrik icat edildiğinde insanlara lamba ile aydınlığı getirmiştir. O andan itibaren sürekli olarak hem aydınlanmada hem de elektrik alanında gelişimler olmuştur. Lambalar geleneksel modellerden farklı olarak yen yaklaşımlar elde etmiştirler. Bunlardan birisi de LED lambalardır.

Led Işıklarda Lümen Hesaplamalarına Örnek Verelim.

LED lambalar geleneksel şeffaf lambalara göre farklı olarak çalışır. Bu lambaların çalışma verimi ve ömrü geleneksel lambalara göre yüksektir. Ancak LED lambalar hakkında yanlış bilinen birçok bilgi vardır dillerde dolaşan. Öncelikli olarak LED lambaların geleneksel lambalara göre daha az ışık verdiği söylenir ki bu kesinlikle yanlıştır. LED lambalar geleneksel lambalara göre daha az enerji harcar. Bu nedenle daha düşük güçlü LED lambalar vardır piyasada. Ancak bu harcanan güç ile ışık verme gücü aynı şeyler değildir. Işık gücü lümen birimindedir ve sadece harcanan enerjiye bağlı değildir. Örnek olarak 60 W gücündeki bir geleneksel şeffaf lamba 710 lümen ışık yayma gücündedir, bunun yanında 9 w gücündeki bir LED lamba 806 lümen gücündedir. Yani LED lambalar geleneksel lambaların yaklaşık %15’i gücünde bile en az onlar kadar ışık vermektedirler. Işık gücünü lambanın harcadığı enerji ile karıştırmak sebebiyle ortada böyle bir yanlış anlama vardır.


      

LED lambalar hakkında bilinen diğer bir yanlış ise çok enerji harcadığıdır. Yukarıda belirttiğimiz üzere LED lambalar geleneksel lambalara göre daha az güçte çalışmaktadırlar. Bu nedenle direk olarak daha az enerji harcarlar. Yukarıda verdiğimiz örnek için LED lamba geleneksel lambanın yaklaşık %15’i kadar elektrik harcamaktadır. Evinizdeki tüm lambaları LED ile değiştirmek direk olarak elektrik faturanıza yansıyacaktır. LED lambalar A++ enerji tüketim sınıfına sahiptir. Bu nedenle diyebiliriz ki bu lambaları takmak faturanızı direk düşürecektir.   LED lambaların çok az kullanım ömrü var konusu ise tamamen yanlıştır. Çünkü LED lambalar 10 küsur yıl kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse bir oturma odasındaki LED lamba günde 3 saat çalışırsa 15 yıl kullanılabilir. Buradan da rahatça görebileceğiniz üzere LED lambalar gerçekten yüksek kullanım ömrüne sahiptir ve bu ömürde de daha verimli çalışır. Yani LED lambalar hem kullanım ömrü ile kendinden tasarruf sağlar hem de bu kullanım ömrünce çok daha az enerji harcadığı için elektrik faturanızı düşürür. Bu nedenle LED lambalar başlı başına bir tasarruf kalemidirler.   LED lambaların herhangi bir sağlığa aykırı durumu yoktur. Bunun yanında oldukça hoş ve evinizle uygun tasarıma sahip modelleri vardır. Siz de gönül rahatlığı ile LED Ampüller evinizde kullanabilirsiniz.