LED Ampüllerin Avantajları

  • |

LED Ampüllerin Avantajları ; Enerji kullanımı günden güne değişim göstermektedir. Elektrik enerjinin en fonksiyonel kullanılan şeklidir. Elektrik ilk olarak aydınlatma amacıyla ampullerde kullanılmıştır. Bu kullanım çok fazla değişiklik göstermeden günümüze kadar gelmiştir. Ancak aydınlatmada da değişkenlik söz konusudur. LED ampuller bu değişikliklerden birisidir. Bu ampuller günümüzde en verimli kullanılan ampul çeşitlerinden birisi iken, konu hakkında yanlış bilinen birçok şehir efsanesi vardır.

LED Ampüllerde Verimlilik

 

Bunlardan birisi LED ampullerin diğerlerine göre az ışık verdiği söylentisidir. Bunun temelinde insanların ampullerin harcadığı güç ile verdiği ışığı karıştırmaları yatar. LED ampuller normal ampullere göre daha verimlidir ve aynı ışık gücü için daha az güç harcarlar. Işığın kalitesini belirleyen lümen birimidir. Yani ışığın kalitesi ancak bu şekilde belli olur. Örneğin 60 W gücündeki bir normal ampulün lümen değeri, 9W gücündeki bir LED ampulden daha hazdır. Halk arasında dolaşan bir diğer yanlış söylenti ise LED ampullerin verimsiz ışık yaydığı söylentisidir.  Ancak bu durumda son derece yanlıştır. Yukarıda belirttiğimiz üzere LED ampuller ortalama olarak normal ampullerin %15’i güçte çalışır. Bu demek olur ki bu ampul ömrü boyunca %80 daha az elektrik harcayacaktır. Bu nedenle tüm LED ampuller A++ enerji sınıfını sertifikaya sahiptir. Sırf LED ampulü kullanarak elektrik faturanızı düşürebilirsiniz. Bir diğer söylenti LED ampullerin dayanıksız olduğu veya kullanım ömrünün kısa olduğudur. Bu konu aslında çok yanlıştır. Çünkü günde ortalama 3 saat çalışan bir LED ampul ortalama olarak 15 yıl kullanım ömrüne sahiptir.

Yani oldukça yüksek bir kullanım ömrüne sahiptir. 15 yıl boyunca düşük elektrik faturası almak ile LED ampulün giderlerini karşılamayı bırakın, çok daha fazla kara geçersiniz. Ayrıca hem düşük elektrik faturası öderken, hem de normalden uzun kullanım ömrü ile o sürede ampul parası vermekten kurtulup, bir de o açıdan kara geçersiniz. Bu kadar özelliğin yanında insanlar böyle bir lambanın çok pahalı olacağı izlenimi oluşur. Ancak bu da pek doğru değildir. En iyi markaların LED ampullerini 10 Türk Lirasından başlayan fiyatlara satın alabilirsiniz. LED lamba kullanarak kesinlikle  kara geçersiniz.